Vaikų dantų priežiūra

     Nesivalysiu, nenoriu, nuobodu! Skundžiasi tėveliai vis dažniau girdėdami šiuos žodžius kuomet vaikams reikia valytis dantukus. Bet kai ugdymo įstaigoje sveikatos valandėlės metu visuomenės sveikatos specialistė vaikų paklausė, ar vaikai prižiūri dantukus, vienbalsiai, choru vaikai išdidžiai sušuko – TAIP!!!
     Kruopštus dantukų valymo įprotis turi būti ugdomas jau nuo mažų dienų ir vyresnėse klasėse turi būti vis akcentuojama burnos higienos reikšmės svarba ne tik mūsų baltai, gražiai šypsenai išlaikyti, bet reikia žinoti ir tai, kad nuo dantukų būklės priklauso ir kitos mūsų organizmo sistemų būklės.
     Taigi kaip atsakyti tėveliams į klausimą, kodėl mažieji taip nenori valytis dantukų?
     Dažnai vaikai, ypač mažesni nemėgsta pasikartojančių veiksmų, o dar jeigu tuos veiksmus reikia kartoti du kartus per dieną ryte ir vakare ir dar po dvi minutes, greitai prasideda kova ir nepasitenkinimas pamačius dantų šepetėlį.
     Visuomenės sveikatos specialistė paprašė vaikų draugo Monstriuko pagalbos, kuris kiekvieną rytą ir vakarą kartu su savo draugais Monstriukais žaidžia herojų žaidimus burnytėje gaudydami bloguosius ėduonies baubukus. Skirsnemunės J. Baltrušaičio pagrindinės mokyklos darželio auklėtiniai klausė pasakos „Ir monstrai valosi dantis“ herojų patarimų apie burnos higieną, patys valė dantukus, bei pasigamino šaunią pamokančią pasakėlę apie dantukų miestelį.
     Vaikai pataria:

  • Dantukus valytis du kartus per dieną po dvi minutes, turėti dantų šepetėlį minkštais šereliais bei naudoti fluoro turinčią pastą;
  • Nepamiršti dantų siūlo ir skalavimo skysčio;
  • Duoti dantukams pasimankštinti triauškiant kietesnes daržoves ir vaisius bei riešutus;
  • Pagirdyti dantukus vandeniu bei vartoti pieno produktų;
  • Vengti saldumynų;
  • Na, o jeigu vis dėl to užpuolė ėduonis nebijoti ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.

     Taip pat tėveliams primename, kad gydymo įstaigos sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis teikia nemokamą paslaugą – nuolatinių krūminių dantų dengimą silantais. Šio proceso metu dantukų vagelės yra padengiamos specialia medžiaga, kuri apsaugo dantukus nuo apnašų kaupimosi ir ankstyvo dantų sugedimo. Svarbu laiku pastebėti išdygusį krūminį dantuką, nes sugedę dantys silantais nedengiami.
     Reguliarus ir teisingas dantų valymas nuo pat mažų dienų padės užtikrinti jūsų vaiko burnos ertmės sveikatą visam gyvenimui.

Visuomenės sveikatos specialistė Edita Teiberytė